FAQ

Przedstawiamy zbiór częstych pytań, jakie inni ogrodnicy zadawali nam podczas pierwszej i kolejnych czynności sadzenia cebul kwiatowych. Mamy nadzieję, że nasze rozwiązania pomogą poznać świat cebul kwiatowych! Nie możesz znaleźć odpowiedzi na konkretne p

Jakie kwitnące latem cebule są odpowiednie do pojemników?

Cebule można posadzić w pojemnikach na lato lub kupić je w centrach ogrodniczych jako rośliny rabatowe bądź do pojemników. Lilie grzywiaste: z bajecznymi kiściami, przypominającymi ananas, wieńczącymi 40-centymetrową iglicę drobnych zielonobiałych kwiatów i podstawą z szerokich, pasiastych, zielonych liści Eucomis bicolor (warkocznicy dwubarwnej) są nadzwyczajną rośliną tropikalną. Chcąc uzyskać najciekawsze wyniki, posadź nieparzystą liczbę cebul w garnku lub beczce. Rośliny kwitną w lipcu i sierpniu, zachowując ciekawy wygląd po kwitnieniu. Umieść je w pełnym słońcu lub niewielkim cieniu. Pacioreczniki: kwitnące nieprzerwanie od lipca do przymrozków; wypróbuj pacioreczniki ze względu na ich charakterystyczne tropikalne liście – duże brązowe lub zielone i gigantyczne czerwone, pomarańczowe, różowe lub żółte kwiaty. Pacioreczniki rosną dziko wzdłuż wiejskich dróg w całym regionie śródziemnomorskim, ale również dobrze się rozwijają w doniczce (lub letnim ogrodzie) w Ameryce! Aby zasadzić korzeń paciorecznika, połóż go na boku, zakop w glebie na głębokość 2,5 cm. Pacioreczniki kochają pełne słońce i wysokie temperatury. Wszystkie te lilie: co za niespodzianka! Eleganckie hodowlane lilie lubią doniczki! Większość najlepiej się rozwija w pojemnikach – im większe, tym lepiej. Żaden inny kwiat nie jest tak bosko efektowny i imponujący. Do pojemnika o szerokości 25 cm, wsadź trzy lilie, umieszczając je około dziesięciu centymetrów (czterech cali) pod powierzchnią gleby. Lilie azjatyckie kwitnące wczesnym latem i do połowy lata, dobrze sobie radzą, podobnie jak kwitnące później lilie orientalne. Pełne słońce lub półcień. Lilie Nilu: (lilia afrykańska) są roślinami kwitnącymi na niebiesko, rosnącymi wzdłuż Nilu. Są zdecydowanie egzotyczne – musisz je mieć w ogrodzie pełnym pojemników! Kwiatostan na niemal metrowych pędach, górujący nad zwojem jasnozielonych, podobnych do ostrzy liści. Najlepiej rosną w dużym pojemniku (od jednej do trzech cebul w pojemniku). W czasie zimy chroń pojemniki znajdujące się w chłodniejszych obszarach, a lilia afrykańska zakwitnie jeszcze bogaciej w następnym roku. Najobfitsze kwitnienie: od połowy lata do wczesnej jesieni. Pełne słońce do półcienia. 

Czy kwitnące latem cebule są zimotrwałe?

Kwitnące latem cebule pochodzą z regionów subtropikalnych, takich jak RPA i Ameryka Południowa. Lubią wysokie temperatury oraz wilgoć i zazwyczaj nie są zimotrwałe. Kwitnące latem cebule należą do kategorii wrażliwych, które nie ulegają zbylinowieniu na obszarach, na których występują zimowe mrozy. 

Czy można przechowywać je przez zimę?

Każdy gatunek cebul ma inne wymagania co do przechowywania, temperatury i wilgotności. Dokładne warunki przechowywanie niektórych cebul kwiatowych są znane, ale nie wszystkich. Ilekroć klimat jest wystarczająco delikatny dla konkretnych cebul, przed rozpoczęciem zimy wskazane jest ich okrycie i przechowywanie w ogrodzie. W wielu przypadkach roślina zakwitnie lepiej w następnym roku, np. Agapanthus (lilia afrykańska), Amarylis belladonna (amarylis piękny), Crinum (krynia), Canna (paciorecznik) i Lily (lilia). Ponadto, jeśli cebule są uprawiane w pojemnikach, zazwyczaj najlepiej jest je przechowywać w donicy i umieścić w odpowiednich warunkach uprawy/przechowywania w domu lub w schowku. 

Zauważyłem wiele maleńkich owadów pochodzących z bukietu letnich kwiatów cebulowych. Co można z tym zrobić?

Gdy malutkie owady wychodzą z bukietu złożonego z letnich kwiatów cebulowych, nie zaszkodzi to kwiatom, ale z pewnością nie jest przyjemne. Owady wylęgły się z jaj, które były tam wcześniej złożone i zwykle znikają w ciągu kilku dni. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest spryskanie bukietu mieszanką detergentu do mycia naczyń, wody i odrobiny spirytusu skażonego; innym sposobem jest umieszczenie bukietu na zewnątrz, na stoliku w ogrodzie, aż owady odlecą.

Czy należy letnie kwiaty cebulowe umieszczać w bardzo dużym wazonie?

Wstawianie kwiatów do dużego wazonu jest zawsze doskonałym pomysłem. W ten sposób woda pozostaje świeższa i bukiet nie będzie szybko wysychać. Używanie bardzo dużego wazonu jest szczególnie wskazane w przypadku letnich kwiatów cebulowych, ponieważ pochłaniają dużo wody.

Czy należy wnosić bukiet letnich kwiatów cebulowych do wnętrza w godzinach wieczornych, ponieważ chłodne nocne powietrze może im zaszkodzić?

Bukietu letnich kwiatów cebulowych nie trzeba wnosić do wnętrza w godzinach wieczornych. Na taki bukiet w rzeczywistości korzystnie wpłynie pobyt na zewnątrz na chłodnym, nocnym powietrzu. Wskazania do wniesienia takiego bukietu do wnętrza to jedynie deszcz lub silny wiatr. W przeciwnym przypadku, bukiet pozostawiony na zewnątrz może zostać zniszczony.

Czy letnie kwiaty cebulowe wymagają składników odżywczych w wazonie?

Wskazane jest dodawanie składników odżywczych do wazonu z letnimi kwiatami cebulowymi, ponieważ przedłuża to ich żywotność w wazonie.

Czy można układać w jednym wazonie mieczyki, cantedeskie, dalie i lilie?

Te kwiaty cebulowe można układać w tym samym wazonie, ponieważ żaden z nich nie wydziela szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na żywotność innych kwiatów w wazonie.

Dlaczego kwiaty cięte z cebul letnich sprzedawane są tylko w miesiącach letnich?

Kwiaty cięte z kwitnących latem roślin bulwiastych zazwyczaj sprzedawane są tylko w okresie letnim, ponieważ trudno jest „oszukać” je przez sztuczne przesunięcie pór roku. Wiosną kwitnące rośliny bulwiaste, takie jak tulipany, hiacynty i narcyzy rozwijają liście i kwiaty po zimnym (zima) okresie w związku z procesem chemicznym, zachodzącym w tych cebulach. Ponieważ kwitnące latem cebule nie przechodzą przez ten proces, nie można ich „oszukać” i wymusić kwitnienia poddając je działaniu okresów zimnych lub ciepłych. Kwitnienie tych cebul zależy od wielu innych czynników, takich jak lokalna temperatura, pora dnia i stan oraz temperatura gleby.

Udostępnij tę stronę:
Do Wszystko o cebulach kwiatowych