FAQ

Czy należy nawozić cebule kwiatowe?

Indywidualny program nawożenia zapewnia rośliny zdrowe i odporne na patogeny oraz szkodniki, a także zmniejsza konieczność stosowania chemicznych środków ochrony. Prawidłowe nawożenie gwarantuje również dobrą strukturę gleby. Do nawożenia można wybrać: – Kompost i obornik. Są to organiczne środki nawożenia. Jak opisano powyżej, są one także skuteczne w poprawie jakości gleby. – Dodatki organiczne, które zapewniają zbilansowane uzupełnienie organicznych środków nawozowych. – Wieloskładnikowe nawozy mineralne. Rodzaj nawozu zależy od rodzaju nasadzenia i czasu, w którym można zastosować dany środek. Aby uzyskać więcej informacji, proszę przejrzeć broszurę. 

Czy to prawda, że mączka kostna jest najlepszą odżywką dla cebul kwiatowych ?

Dawno, dawno temu, mączka kostna była uważana za doskonały nawóz do cebul kwiatowych , ale czasy się zmieniły! Większość obecnej mączki kostnej jest tak przetwarzana, że niezbędne składniki odżywcze zostały dosłownie wygotowane. Kwitnące wiosną cebule kwiatowe w rzeczywistości w pierwszym sezonie kwitnienia nie potrzebują nawozu. Zdrowa holenderska cebula kwiatowa już zawiera wszystkie składniki odżywcze, potrzebne w jednym okresie ogromnego wzrostu. Cebule kwiatowe, pozostające w ziemi do aklimatyzacji, skorzystają z dobrze przegniłego krowiego obornika lub specjalnego nawozu do cebul kwiatowych, gdy na wiosnę i później kolejnej jesieni pojawią się pierwsze pędy. 

Dlaczego cebule kwiatowe często mają różne ceny?

Na aukcjach w Holandii, cebule kwiatowe są mierzone według kalibru lub wymiaru obwodu cebuli. Dla każdej konkretnej odmiany: bardziej dojrzałe cebule kwiatowe są większe i dają większe kwiaty. Muszą mieć one wyższe ceny. Warto jest zapłacić wyższą cenę za bardziej dojrzałe, okazalsze cebule przeznaczone na piękne nasadzenia na klombach. Młodsze (mniejszego kalibru) cebule kwiatowe, które są często sprzedawane po niższych cenach, to doskonały sposób na dodanie koloru na dużych obszarach lub na obrzeżach podwórek, gdzie rozrastające się rośliny można pozostawić do aklimatyzacji i dojrzewania. Uwaga: ze względu na kontrolę jakości, Holendrzy nie eksportują cebul kwiatowych poniżej pewnego ustalonego kalibru. Na przykład, tulipany przeznaczone do eksportu muszą mieć 10 cm lub być większe. Oznacza to, że jeśli są sprzedawane cebule tulipanów są mniejsze niż 10 cm, nie pochodzą z Holandii. Nie ma żadnych wyjątków... chyba że sprzedawane są gatunki tulipanów, które mają naturalnie mniejsze wymiary. 

Kiedy holenderscy plantatorzy sadzą cebule kwiatowe?

Holenderscy plantatorzy sadzą cebule kwiatowe w listopadzie. Mogą to zrobić, ponieważ zimy w Holandii nigdy nie zaczynają się przed połową grudnia. Doradzamy sadzenie tulipanów w październiku w regionach, w których zimy rozpoczynają się wcześniej. 

Dlaczego tulipany w Holandii są wszędzie uprawiane?

Tulipany do Holandii sprowadził pod koniec XVI wieku Karol Kluzjusz. Holendrzy szybko się nimi zainteresowali i zaczęli eksperymentować z ich uprawą w przydomowych ogrodach. Popyt na tulipany wzrastał, dlatego do ich uprawy podchodzono coraz bardziej profesjonalnie i okazało się, że na obszarach przybrzeżnych – a zwłaszcza na terenie pasa ziemi, po wewnętrznej stronie holenderskich wydm – panowały idealne warunki do uprawy. Bardzo korzystne czynniki to klimat morski z łagodnymi zimami i chłodnymi latami, właściwy drenaż ze stałym poziomem wody, odpowiedni rodzaj gleby oraz fakt, że Holandia była ośrodkiem handlu. W związku ze wzrostem urbanizacji w tradycyjnych regionach upraw, najważniejsze obszary uprawy cebul kwiatowych znajdują się dziś w północnych regionach Holandii, gdzie pozostało jeszcze wystarczająco dużo przestrzeni. Pozwoli to uprawiać je w Holandii przez dłuższy czas. 

Niestety żadne cebule kwiatowe nie odstraszają myszy ani szczurów.

Niestety żadne cebule kwiatowe nie mają zdolności rzeczywistego odstraszania myszy lub szczurów. Istnieje jednak kilka środków zapobiegawczych, które można stosować do powstrzymywania tych szkodników od jedzenia cebul kwiatowych . Po pierwsze, zasadź cebule kwiatowe wystarczająco głęboko i przykryj je prawidłowo ziemią, aby nie przyciągać myszy i/lub szczurów do miejsca nasadzenia. Po drugie, siatką o drobnych oczkach przykryj granice w miejscach posadzenia cebul kwiatowych . Rozłóż tę siatkę tak, żeby zakrywała także obszar wokół rabaty, a następnie wsuń jej krawędzie lekko do ziemi. 

Czy mogę korzystać z mieszanki cebul kwiatowych Spring Meadow w swoim ogrodzie?

Formuła „Spring Meadow” została urzeczywistniona w ogrodach Keukenhof w Lisse. Keukenhof to największa na świecie wystawa cebul kwiatowych . W kwietniu i maju 7 milionów cebul kwiatowych ubarwia to świetne miejsce i co roku zachwyca tysiące turystów. W wielu miejscach na słonecznych trawnikach, wycięto faliste kształty darniny na głębokość ponad niż 10 cm (4 cale). Kształty te zostały wypełnione ostrymi ziarenkami piasku, który następnie wymieszano z glebą poniżej i powyżej. W ten sposób powstały doskonałe miejsca do nasadzenia małych cebul kwiatowych celem aklimatyzacji: na powierzchni około 500 m2/ 600 jardów2, 55 000 cebul kwiatowych z 35 różnych rodzajów wymieszano i rozproszono, a następnie zasadzono ręcznie. Nasadzaniu tych cebul kwiatowych w Keukenhof towarzyszył również siew mieszanki nasion kwiatów łąkowych, zatem cebule kwiatowe wschodziły pośród morza roślin zielnych, które następnie tworzyły szaleństwo barw przez wiele tygodni, do przekwitnięcia cebul kwiatowych. Wszelkie bulwiaste rośliny odpowiednie do aklimatyzacji, mające również mniej lub bardziej „nieuprawny” wygląd, można włączyć do tego rodzaju mieszanki.

Cebule kwiatowe wykorzystywane do Spring Meadow w Keukenhof były zasadzone w liczbie około 150 cebul kwiatowych/m² lub 180 cebul/jard2 i były to następujące odmiany:

 • Bellevalia pycnantha
 • Chionodoxa forbesii
 • Chionodoxa luciliae
 • Crocus tommasinianus Ruby Giant
 • Crocus tommasinianus Whitewell Purple
 • Leucojum aestivum Graveteye Giant
 • Muscari aucheri Blue Magic
 • Muscari Valerie Finnis
 • Narcissus Jack Snipe
 • Narcissus Jetfire
 • Narcissus poeticus recurvus
 • Narcissus Topol
 • Ornithogalum umbellatum
 • Scilla siberica
 • Tulipa bakeri Lilac Wonder
 • Tulipa clusiana
 • Tulipa clusiana Lady Jane
 • Tulipa linifolia
 • Tulipa tarda
 • Tulipa urumiensis

Czy mogę sadzić cebule kwiatowe wśród drzew i krzewów?

Posadzone w tych miejscach cebule kwiatowe muszą być na tyle silne, aby „poradzić sobie na własną rękę”, innymi słowy powinny być w stanie zadbać o siebie pośród tak potężnych konkurentów. Ponadto rodzaje kwitnące najwcześniej, są często dobierane do posadzenia w takich miejscach, ponieważ są dobrze widoczne wśród roślin zdrewniałych, nieokrytych listowiem. Idealna tutaj jest mieszanina sześciu odmian aklimatyzujących się cebul kwiatowych, mających następujące po sobie okresy kwitnienia. Taka mieszanka nasadzona w grupach o różnych wymiarach w najjaśniejszych miejscach na zadrzewionym obszarze lub wzdłuż otuliny lasu zapewni lata coraz obfitszego kwitnięcia. 

Czy należy ogławiać tulipany, gdy tylko zaczną więdnąć?

W przypadku tulipanów posadzonych do wieloletniego kwitnięcia należy wykonywać ogławianie, gdy tylko kwiaty zaczną więdnąć. To zapobiega rozwojowi torebek nasiennych, powodujących zużywanie przez rośliny zasobów energetycznych do produkcji nasion, zamiast nowych cebul. Ogławianie kwiatów polega na odrywaniu kwiatów od pędy. Zapobiega to także opadaniu płatków do pachwin liści i rozwojowi gronowca powodującego szarą pleśń. 

Kiedy jest najlepszy czas na koszenie trawnika z nasadzonymi krokusami i żonkilami?

Co do zasady, koszenia pasów trawy zawierających cebule kwiatowe nie należy rozpoczynać zanim nie upłynie średnio od 6 do 8 tygodni po kwitnieniu. Obszary trawiaste z nasadzeniami cebul kwiatowych można kosić dopiero po zwiędnięciu wszystkich ich nadziemnych części. Niektóre cebule kwiatowe, takie jak Chionodoxa (śnieżnik), Scilla (cebulica) i Eranthis (rannik) rozmnażają się przez nasiona, które powinny dostać szansę dojrzewania. 

Czy tulipany preferują słoneczne lub zacienione miejsca na podwórku?

Tulipany kochają słońce oraz cień. Ale podczas sadzenia tulipanów tej jesieni, nie daj się nabrać na plamy słońca i cienia w jesiennym ogrodzie! Pamiętaj, że przyjdzie wiosna, gdy kwitną tulipany, a wszystkie drzewa liściaste na podwórku nie są wiecznie zielone i będą piękne jako bezlistne. We wiosennym ogrodzie jest dużo słońca! 

Czy lepiej jest sadzić cebule kwiatowe wcześniej, czy później na jesieni?

Pory nasadzeń różnią się, zależnie od strefy klimatycznej, ale co do zasady, lepiej jest je sadzić wcześniej. Cebule kwiatowe muszą zbudować silne systemy korzeniowe, zanim nadejdą zimowe mrozy i rośliny te wejdą w nowy cykl przygotowywania się do wiosennego kwitnienia. Pamiętaj, aby sadzić cebule kwiatowe w miejscu z dobrym drenażem i podlewać nowo posadzone kwiaty, aby wspomóc wzrost korzeni. 

Czym są tulipany „botaniczne” lub „gatunkowe”?

Nazwa „tulipany gatunkowe” dotyczy tych odmian, które nie były hodowane lub hybrydyzowane i zasadniczo pozostają w postaci, w jakiej występuje w naturze. Tulipany botaniczne są hybrydami, ale takimi, które są bardzo zbliżone do pierwotnego gatunku. Żaden z tych terminów nie odnosi się do „dzikich” tulipanów. Wszystkie tulipany sprzedawane przez Holendrów, w tym tulipany gatunkowe i botaniczne, są rzeczywiście rozmnażane i hodowane w Holandii. Tulipany gatunkowe i botaniczne są na ogół mniejsze niż inne. Są one szczególnie cenione do uprawy w ogrodach skalnych. 

Powiedziano mi, że im większa cebula tulipana, tym lepsze kwiaty. Czy to prawda?

Nie do końca. Prawdą jest jednak, że zgodnie z ogólną zasadą, im większa cebula tulipana, tym większe są jego kwiaty. Ale większy niekoniecznie oznacza lepszy. Cebule kwiatowe tulipanów gatunkowych, takich jak na przykład tulipan późny wydają się dość małe wobec, powiedzmy, cebule dużych hybrydowych tulipanów Darwina, takich jak Apeldoorn. Jednak te małe tulipany gatunkowe są jednymi z najdelikatniejszych i najpiękniejszych kwiatów cebulowych, jakie można hodować. Są też bardzo odporne. Cebule tulipanów są sprzedawane według kalibru lub rozmiaru. W zależności od konkretnego typu lub odmiany tulipana, większe cebule kosztują więcej niż mniejsze. W przypadku dużych obszarów eksponowania kwiatów, cebule większego kalibru są z pewnością warte swojej ceny. Jednak można skorzystać z doskonałych okazji, kupując wiele cebul mniejszego kalibru do rozjaśniania miejsc na uboczu wiosennego ogrodu. 

Które tulipany są najpopularniejsze?

Najpopularniejsze tulipany są czerwone, takie jak Apeldoorn i Oxford. Te odmiany uprawne były liderami przez wiele lat – każdy sklep zawsze ma czerwone tulipany na sprzedaż. Jednak zdecydowanie najbardziej znanym tulipanem musi być „czarny” tulipan, „królowa nocy”. Chociaż ta odmiana uprawna nie jest prawdziwie czarna – jego rzeczywisty kolor jest bardzo głęboko fioletowy – to bardzo bliskie podobieństwo do czerni tworzy magiczny efekt. Po wiekach wysiłków hodowlanych w celu opracowania prawdziwie czarnego tulipana, ta odmiana jest najbliższa czerni. 

Kupione cebule Fritillaria imperialis mają bardzo nieprzyjemny zapach. Czy jest coś z nimi nie tak?

Nie, to jest naturalna cecha cebul kwiatowych i kwiatów Fritillaria imperialis (szachownicy cesarskiej). (po niderlandzku nazywamy ją „śmierdzącą lilią”). Ale pożytecznym skutkiem ubocznym jest to, że zapach Fritillaria imperialis przegania krety z ogrodu. 

Które cebule kwiatowe mogę posadzić na zewnątrz?

Ponieważ kwitnące wiosną cebule kwiatowe mogą łatwo wytrzymać nawet dość srogie zimy, na zewnątrz można sadzić niemal wszystkie. Potrzebują nawet zimnego okresu, aby móc zakwitnąć. Wyjątkami są odmiany Hippeastrum (amarylis) i narcyza Paperwhite. Nie należy ich sadzić na zewnątrz, ale w doniczkach i przechowywać w chłodnym miejscu, aż do grudnia lub stycznia. W tym czasie powinny być umieszczone w ciepłym pomieszczeniu, w którym będą wytwarzać kwiaty.

Czy można sadzić cebule kwiatowe w jakimkolwiek ogrodzie i w każdym rodzaju gleby?

Cebule kwiatowe można sadzić w każdym ogrodzie i/lub w każdym rodzaju gleby. Najważniejszą rzeczą jest to, aby część ogrodu, w której cebule kwiatowe mają być posadzone, nie była zbyt wilgotna w czasie zimy. Woda pozostająca w kałużach przez kilka dni po deszczu całkowicie zniszczy granice z cebulami. Jedynym wyjątkiem jest Chequered fritillary (szachownica kostkowata), które nie rośnie dobrze w suchej glebie, znajdującej się, na przykład, pod tujami. I chociaż trudno jest kopać dołki na tulipany i narcyzy w ciężkiej glinie rzecznej, będą się one dobrze rozwijać w tego rodzaju glebie. 

Czy można sadzić cebule kwiatowe pośród korzeni bylin i krzewów?

Cebule kwiatowe doskonale rosną pośród korzeni bylin i krzewów. Bulwiaste rośliny pojawiają się wcześnie, gdy byliny i krzewy nie mają jeszcze liści. Oznacza to, że cebule kwiatowe mają dużo światła i przestrzeni do tworzenia pięknej wystawy kwiatowej. Mimo tego, czasami trudniej jest posadzić cebule kwiatowe w ziemi. Gleba jest często twarda, a korzenie mogą utrudnić kopanie dołków na cebule. Z tych powodów dołki muszą być jak najmniejsze i trzeba zasadzić każdą cebulę kwiatową osobno, po jednej do dołka. Żeby sobie ułatwić, użyj specjalnej sadzarki do kwiatów; to narzędzie zminimalizuje również uszkodzenia korzeni bylin i krzewów. 

Jakie cebule mają najsilniejszy zapach?

Fritillaria imperialis (szachownica cesarska) i gatunek Allium (czosnek) są cebulami kwiatowymi o najmocniejszych zapachach. Szczypiorek (a. Schoenoprasum), czosnek niedźwiedzi (a. Ursinum), sadzonki cebuli (a. Cepa), szalotka (a. Ascalanicum) oraz czosnek (a. Sativum) należą do rodziny Allium. Zapach innych członków tej rodziny jest także podobny. Silny zapach Fritillaria imperialis zniechęca krety do przebywania w ogrodzie.

Jak można zniechęcić myszy i szczury do przebywania w ogrodzie?

Myszy i szczury są wszędzie, więc trudno uniemożliwić im przebywanie w ogrodzie. Najlepszym sposobem, aby je zniechęcić jest stałe utrzymywanie porządku w ogrodzie – bez rozsypanych stosów liści i bez resztek jedzenia oraz innych śmieci. Rezygnując z przechowywania nasion w ogrodzie, możesz zniechęcić szczególnie myszy. Aby to zrobić, należy odciąć wszystkie więdnące kwiaty i zawiesić wysoko nad ziemią karmnik dla ptaków, w miejscu niedostępnym dla myszy. Ten ostatni sposób jest jednak trudny do zrealizowania, ponieważ myszy są bardzo sprawne fizycznie. 

Co należy zrobić po zwiędnięciu tulipanów na wiosnę? Co zrobić z żonkilami?

Po przekwitnięciu tulipanów, należy je ogłowić obcinając zwiędłe kwiaty, aby nie zaczęły wytwarzać materiału siewnego. Narcyzy (żonkile) nie wymagają ogławiania, po prostu zostaw je jak są. Głównym wymogiem kwiatów cebulowych w okresie po kwitnieniu, jest pozostawienie samych liści, aby roślina mogła przekazać energię na „ładowanie” swojej cebuli kwiatowej do zakwitnięcia przyszłą wiosną. 

Czy cebule kwiatowe muszą być wykopywane po kwitnieniu?

Cebule kwiatowe kupione do aklimatyzacji można pozostawić bez pielęgnacji. Te cebule kwiatowe kwitną rok po roku, a ich liczba się zwiększa. Jeśli chodzi o inne cebule kwiatowe, nigdy nie należy wyjmować ich z gleby tuż po kwitnieniu. Wystarczy poczekać, aż ich liście całkowicie obumrą. W ten sposób cebule kwiatowe mają szansę na wzrost i zachowanie energii, potrzebnej na następny rok. Podnoszenie i przechowywanie cebul kwiatowych to trudna praca, której rezultaty są często niezadowalające.

W jaki sposób można umożliwić aklimatyzację cebulom kwiatowym?

Aklimatyzację należy umożliwić cebulom kwiatowym niewykopując ich z ziemi. Po okresie kwitnienia, rośliny muszą naturalnie obumrzeć, aby gromadzić nowo wytworzone substancje odżywcze w swoich cebulach kwiatowych, co umożliwi im ponowne kwitnienie w przyszłym roku. Jednak wiele cebul kwiatowych nie nadaje się do aklimatyzacji. Dlatego przy zakupie cebul kwiatowych, należy koniecznie zapoznać się z informacjami na opakowaniu, aby dowiedzieć, czy są nadają się one do aklimatyzacji. Oczywiście zawsze można eksperymentować z innymi rodzajami, aby sprawdzić, czy nadają się do aklimatyzacji w danym ogrodzie.

Co to są aklimatyzujące się cebule kwiatowe?

Aklimatyzacji ulegają cebule kwiatowe, bulwocebule i bulwy, które odżywają i kwitną każdego roku. Jeśli informacja na opakowaniu wskazuje, że cebule kwiatowe nadają się do aklimatyzacji, nie muszą być wykopywane z ziemi. Aklimatyzujące się cebule kwiatowe zakwitną w przyszłym roku i może ich być nawet więcej.

Udostępnij tę stronę:
Do Wszystko o cebulach kwiatowych