Krokosmia: cebulka roku

Krokosmię wybrano letnim kwiatem cebulkowym roku. Ta wyjątkowej urody uwodzicielka ma wszystko, czego potrzeba, aby ogród zyskał na atrakcyjności. A teraz najlepsze — ten letni kwiat cebulkowy jest rośliną odporną, więc będzie kwitł każdego roku!

Twarda sztuka

Szukasz rośliny prawdziwie ubóstwiającej słońce? Wybierz krokosmię! Nie można się oprzeć wrażeniu, że ta roślina wręcz przerabia energię cieplną w coraz to więcej kwiatów. Jeśli chodzi o prażenie się w słońcu, jest nie do zdarcia. Wysuszona gleba, mało wody i mnóstwo palącego słońca nie stanowią dla niej problemu. Zaczyna kwitnąć w czerwcu, a widokiem jej kwiatów możesz się cieszyć przez kolejne miesiące. Twoje rabaty będą mienić się kolorami aż do drugiej połowy października.

29851_aangepast.jpg 29855_aangepast.jpg

88353_aangepast.jpg 218895_(2) aangepast.jpg

Korzenie

Krokosmia bierze swoją nazwę od dwóch greckich słów: krokos,, czyli „szafran”, i osme, czyli „zapach”. Zatem w dosłownym tłumaczeniu oznacza „roślinę pachnącą jak szafran”. Znamy ją także pod nazwą montbrecja, która odnosi się do niesamowicie wyrazistych kolorów kwiatów tej rośliny. Krokosmia pochodzi z Południowej Afryki, gdzie do dziś jest rośliną dziko rosnącą. Do Europy przywieziono ją w roku 1900 i od tamtej pory rozświetla nasze ogrody.

11457_aangepast.jpg

Niezwykle hojna roślina

Wyjątkowość tej letniej rośliny cebulkowej polega na tym, że jest w stanie przetrwać zimę. W pierwszym roku po posadzeniu należy zastosować mulcz, który ochroni ją przed zimową pogodą. Po upływie pierwszego roku mulcz nie będzie już potrzebny, a panna krokosmia będzie zakwitać rok do roku. Jest to roślina, która wiele oferuje, nie oczekując niczego w zamian. Właściwie nie wymaga żadnej pielęgnacji, nieprzerwanie rosnąc i obsypując ogród kwiatami.

210039_(2) aangepast.jpg

216639_aangepast.jpg

Ognista roślina

Krokosmia jest dostępna w ciepłych kolorach: żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Czy znasz coś lepszego na stworzenie ognistej rabaty? Niektóre odmiany wytwarzają duże, a inne — mniejsze kwiaty. Niektóre zakwitają jednokolorowo, a inne mają kwiaty w dwóch kolorach. Różnią się nawet wysokością. Najpopularniejszą odmianą z tego rodzaju jest krokosmia „Lucifer”. Ta ognista, czerwono-pomarańczowa piękność daje efekt eksplozji barw, jeśli posadzi się kilka obok siebie. 

223524_(1) aangepast.jpg 221095_(2) aangepast.jpg

Dobrze wiedzieć

  • Czy wiesz, że oprócz kwiatów krokosmia wytwarza także owoce? To jak opcja dwa w jednym.
  • Jesienią można tę roślinę ściąć do samej gleby, ale tak naprawdę nie jest to konieczne. Bez względu na to, co z nią zrobisz, w kolejnym roku na wiosnę z kłącza zaczną wyrastać nowe pędy.
  • Krokosmia świetnie się nadaje na kwiaty cięte. Co jakiś czas możesz ściąć kilka łodyg i umieścić kwiaty w wazonie.
  • Niższe i mniejsze odmiany krokosmii idealnie się sprawdzą w uprawie w doniczkach lub skrzynkach.
Udostępnij tę stronę:
Do Wiadomości