1. Strona główna
  2. > Cebule kwitnące latem
  3. > Wiadomości
  4. > Lilia: letni kwiat cebulkowy roku

Lilia: letni kwiat cebulkowy roku

Olśniewające lilie błyszczą w ogrodzie niczym kolorowe fajerwerki. W ogrodzie? Tak, w ogrodzie! Wiele osób zna lilie jako kwiaty cięte, ale mało kto wie, że są one również wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Właśnie dlatego lilia została wybrana letnim kwiatem cebulkowym 2018 roku.

Symbolika

Lilie występują powszechnie na całej półkuli północnej. Od tysięcy lat są postrzegane jako bardzo ważny kwiat z uwagi na rozległą symbolikę, która je otacza. Lilia reprezentuje kobiecość, miłość, czystość i poczucie przemijania. Lilie mają również niesamowitą historię. W 1150 r. król Francji Ludwik umieścił na swojej tarczy obraz lilii, która miała symbolizować jego imię (Louis lub Loys) oraz władzę. Lilia jest także motywem przewodnim wielu obrazów historycznych.

219050.jpg  223178.jpg

Kwiaty letnie

Lilie to prawdziwe rośliny letnie. Ich imponujące kwiaty będą błyszczeć w ogrodzie od pierwszych dni czerwca aż do września. Wiele odmian lilii kwitnie na różnych etapach tego okresu. Możesz cieszyć się liliami w swoim ogrodzie przez całe lato — zapoznaj się z okresami kwitnienia poszczególnych odmian:

−        Początek czerwca: lilia Madonna (Lilium candidum — lilia biała), od 2 do 3 tygodni w rozkwicie

−        Połowa czerwca: lilie azjatyckie, od 2 do 3 tygodni w pełnym rozkwicie

−        Koniec czerwca: lilie trąbkowe, od 2 do 3 tygodni w rozkwicie

−        Początek sierpnia: lilie orientalne, od 3 do 4 tygodni w rozkwicie

−        Połowa sierpnia: lilie nepalskie, od 2 do 3 tygodni w rozkwicie

−        Wrzesień: lilie hybrydowe Speciosum, od 3 do 4 tygodni w rozkwicie

Sadzenie cebulek lilii

Jeśli urzekł Cię ten piękny letni kwiat cebulkowy i chcesz go zasadzić w swoim ogrodzie, wykonaj pięć kroków opisanych poniżej.

  1. Wybierz odpowiednie miejsce do posadzenia lilii. Kwiaty te bardzo lubią słońce, zatem wybierz miejsce, które jest nasłonecznione przez wiele godzin dziennie.
  2. Wykop dołek o głębokości od 10 do 15 cm. Lepiej zasadzić lilie zbyt głęboko niż zbyt płytko — odpowiednia głębokość zapewnia właściwą temperaturę roślin i sprzyja wzrostowi wytrzymałych łodyg.
  3. Spulchnij glebę na dnie dołka i umieść w nim cebulki lilii. Zachowaj odległość 15 cm pomiędzy cebulkami, aby rośliny otrzymywały później odpowiednią ilość światła słonecznego.
  4. Zasyp cebulki lilii umieszczone w dołku glebą.
  5. Podlej cebulki lilii niewielką ilością wody. Przyspieszy to rozpoczęcie wzrostu korzeni.

212994.jpg  216595.jpg

Interesujące fakty

Zasadź cebulki lilii tuż po ich zakupie. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej będą rosły i piękniej rozkwitną.

Udostępnij tę stronę:
Do Wiadomości