1. Strona główna
  2. > Cebule kwitnące wiosną
  3. > Wiadomości
  4. > Czosnek ozdobny: cebulka kwiatowa roku

Czosnek ozdobny: cebulka kwiatowa roku

Czy wiesz, że czosnek jest dobry nie tylko do jedzenia. Jest on również ozdobny. Duża rodzina czosnków znalazła swoje miejsce nie tylko w kuchni. Niektóre z nich – czosnki ozdobne – robią niezwykłe wrażenie w ogrodach.

Początki czosnku ozdobnego

Czosnek ozdobny występuje endemicznie w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie, gdzie rośnie w środowisku naturalnym. Nazwa botaniczna wszystkich czosnkowatych to Allium, co oznacza „ostre” i odnosi się do smaku potraw z ich dodatkiem. Na przestrzeni wieków, rośliny z rodziny Allium kojarzono z kilkoma rzeczami. W czasach królowej Wiktorii wierzono, że czosnek zapewnia szczęście i dobrobyt. Starożytni Egipcjanie postrzegali łuski czosnku jako symbol wieczności, dlatego umieszczali jego wizerunki na grobach. Rzymianie nazwali je „cebulą” i „porem”.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Rodzina czosnkowatych

Czosnkowate tworzą jedną wielką szczęśliwą rodzinę. Istnieją setki gatunków, w tym jadalnych, jak cebula, szalotka, czosnek zwykły, czosnek niedźwiedzi i por. Miło jest mieć tak wielką rodzinę - i do tego smaczną! Oprócz jadalnych czosnkowatych, znacznie większa grupa jest najbardziej widoczna w ogrodzie. Ich zróżnicowany wygląd może zadziwiać. Wśród nich są prawdziwi giganci, jak również pomniejsi kuzyni, mający delikatne kwiatuszki. Oto ich wykaz.

bulb afbeelding  bulb afbeelding  

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

Dobrze wiedzieć

 

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

Jak sadzić czosnek ozdobny

Można go sadzić od połowy września do połowy grudnia. Ale kiedy przypada najlepszy czas w ciągu tych trzech miesięcy? Gdy temperatura spadnie poniżej 10°C, czas rozpocząć sadzenie. To wtedy można posadzić w ogrodzie jak najwięcej czosnku ozdobnego. Temperatura nie może jednak być niższa od zera; cebulki kwiatowe muszą być posadzone, zanim gleba zamarznie. Sadzenie czosnku ozdobnego nie jest trudne. Wystarczy zaledwie pięć kroków.

Punkt 1

Wykop jedno zagłębienie dla grupy cebulek kwiatowych lub pojedyncze zagłębienia, w których posadzisz poszczególne cebulki kwiatowe lub mniejsze grupy. O wielkości zagłębień decyduje rozmiar sadzonej cebulki kwiatowej. Duże czosnki ozdobne (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokość 15 cm, a małe (o średnicy 2,5–5 cm) – na głębokość od 7 do 10 cm.

Punkt 2

Usuń chwasty i małe kamienie, a następnie wykop zagłębienie w glebie, aby dodać składniki odżywcze i poprawić drenaż.

Punkt 3

Delikatnie wciskaj cebulki kwiatowe w glebę, tak aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Uważaj, by nie naciskać zbyt mocno na cebulki kwiatowe, ponieważ mogłoby to spowodować ich uszkodzenie. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – 3 do 7 cm od siebie.

Punkt 4

Przykryj cebulki kwiatowe glebą z wykopanych zagłębień.

Punkt 5

Jeśli gleba jest sucha podlej nieco czosnek ozdobny.

bulb afbeelding  bulb afbeelding

Udostępnij tę stronę:
Do Wiadomości