Królowa podziemia

Jest królową podziemia wśród cebulek kwiatowych: lilia Voodoo (Sauromatum venosum). Nie jest to zwykła cebulka kwitnąca latem. Jest to kwiat o wielu naprawdę intrygujących cechach... Czy będziesz jednym z tych odważnych, którzy zasadzą lilie Voodoo tej wiosny? Przydatna wskazówka: kup też kilka klamerek do wieszania prania.

Co za zapach!

Gdy lilia Voodoo zaczyna rosnąć w maju wytwarza ciemnobrązową kolbę przed pochwą kwiatostanową. Połączenie białozielonych i czerwonobrązowych plamek nadaje pochwie fascynujący wygląd. Gdy kolba osiągnie wystarczającą wysokość, pochwa zaczyna się zwijać. To wtedy lilia Voodoo pokazuje swoją tajną broń. Aby się przed nią chronić, użyj własnej broni: klamerek do wieszania prania. Temperatura na dnie kwiatostanu wzrasta - czasami nawet jest wyższa niż temperatura otoczenia. Ciepło wytwarza przenikliwy zapach, który przyciąga muchy zapylające kwiaty. Po kwitnieniu, zapach znika i kwiat wytwarza zielony liść. Podobnie jak pochwa, ogonki liściowe są nakrapiane, a liść jest jasnozielony.

Obserwuj magię na parapecie

Nazwa naukowa lilii Voodoo to Sauromatum venosum. Tego lata bulwy mogą kwitnąć nawet bez posadzenia ich w glebie; to tak, jakby afrykański szaman rzucił magiczne zaklęcie na bulwy, aby je ożywić. Nic dziwnego, że stały się znane jako lilie Voodoo. Tego lata kwitnące bulwy pochodzą z tropikalnych regionów Afryki (od Sudanu do Malawi i Zambii), ale występują również na Półwyspie Arabskim i w Indiach. W 1815 roku, lilia Voodoo została przywieziona do Europy jako rzadka ciekawostka przyrodnicza i teraz uzbrojeni w klamerki do wieszania prania możemy podziwiać ją również i dzisiaj.

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

Udostępnij tę stronę:
Do Wiadomości