Odkryj tajne perełki ogrodowe

Pragniesz mieć w tym roku naprawdę szczególne kwiaty w ogrodzie? Takie, które będą chociaż trochę odróżniać Twój ogród od innych? I rodzaje roślin, które nie będą wymagały dobrej ręki do roślin? Rozwiązaniem mogą być tajne perełki wśród letnich roślin cebulkowych. Są to pewne bardzo szczególne odmiany: letnie cebulki o zaskakująco innych kształtach kwiatów, ich niezwykłym kolorze lub po prostu o upajającym zapachu. I na szczęście, niemal nikt inny o nich nie wie! Większość ludzi zna dalie, mieczyki i gladiole, ale perełki ogrodowe, takie jak błonczatka i tulbagia pojawią się już wkrótce. Posadź je w ogrodzie i skorzystaj z wyjątkowości tych letnich cebulek, gdyż są jeszcze nieznane. Ale nie czekaj zbyt długo, ponieważ są one dostępne w mniejszych ilościach niż inne cebulki, takie jak dalie.

10 tajnych perełek wśród letnich cebulek:

 1. Komelina (Commelina)
  Jej pionowe kwiaty wniosą do ogrodu kolor najbardziej niebieskiego błękitu. Kwiaty otwierają się rano i zamykają po południu, aby zrobić miejsce na nowe kwiaty. Kwiaty komeliny (Commelina) otrzymały tę nazwę po dwóch holenderskich botanikach: Johannie i Kasparze Commelinach. Rośliny osiągają wysokość około 40 cm i kwitną wczesnym latem.
 2. Krynka (Crinum)
  Ta letnia cebulka jest nie tylko miła dla oka, ale również wzbogaca ogród o wspaniały zapach. Krynkę (Crinum) można kupić w różnych kolorach, od białego i różowego do głębokiej czerwieni. Te bardzo silne cebulki kwitną co roku i także rosną co roku. Mogą osiągnąć wagę do 10 kg!
 3. Lilia grzywiasta (Eucomis)
  Ogromny kształt i słodki zapach kwiatu lilii grzywiastej zwiększa w ogrodzie nastrój spokoju. Ta letnia cebulka (Eucomis) ma szczególną moc: południowe plemię Bantu w Xhosa używało jej jako lekarstwa przeciwko zapaleniu stawów. Jej ogromne liście i solidne kolce kwiatów tworzą roślinę o wysokości i szerokości 75 cm. Będzie także doskonale się rozwijać w donicach i jest dostępna w kolorze żółtym, zielonym, białym i fioletowym.
 4. Błonczatka (Hymenocallis)
  Ta pięknotka daje godne uwagi trąbkowate kwiaty i ma delikatny, lekko słodki zapach. Zewnętrzne płatki kwiatu przypominają nogi pająka, i stąd wzięła się jej angielska nazwa „lilia pająkowata”. Rosnąca na wysokość 20 do 40 cm błonczatka (Hymenocallis) nadaje ogrodowi wrażenie czystości.
 5. Hiacynt letni (Galtonia)
  Ta letnia cebulka pochodzi z Republiki Południowej Afryki, a więc preferuje ciepłe miejsca w ogrodzie. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona wiele małych kwiatów na dużym hiacyncie w kształcie kolca. Jej okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu, podobnie jak hiacynty kwitnące wiosna, hiacynt letni ma wspaniały zapach, który przyciąga pszczoły.
 6. Iksja (Ixia)
  Ta letnia cebulka przyciągnie najwięcej motyli. Kiedy zaczyna kwitnąć w czerwcu, wytwarza zapach, któremu motyle i ludzie nie mogą się oprzeć. Skupisko kwiatów zamyka się na koniec dnia, a zwiększa nieco swoją wielkość wraz z przemijaniem każdego dnia.
 7. Liatra kłosowa (Liatris)
  Ta letnia cebulka występuje endemicznie na preriach Ameryki Północnej i w południowej Kanadzie. Wraz z łodygą rosną trawiaste liście, podobne do traw wokół roślin. Liatra kłosowa (Liatris) zaczyna kwitnąć w lipcu, gdy wytwarza setki różowofioletowych kwiatów na kłosowatym trzonie.
 8. Roskea
  Ta egzotyczna cebulka letnia otrzymała swoją nazwę po angielskim botaniku Williamie Roscoe. Jej kwiaty, które zaczną się pojawiać w czerwcu i mogą kwitnąć do jesieni, przypominają kwiaty orchidei. Roskea jest dostępna w kolorze śmietankowym, białym, różowym, żółtym, fioletowym i osiąga wysokość około 40 cm.
 9. Pinczucha (Sauromatum)
  Ta letnia cebulka ma naprawdę charakterystyczny wygląd. Jej kwiaty - ciemno zabarwione, nakrapiane pochwy - są naprawdę niezwykłe i kwitną tylko jeden dzień! Jej kwiatostan wytwarza zapach zgnilizny, aby przyciągnąć muchy. Po kwitnieniu, kolba przekształca się w zielony nakrapiany liść. W tym czasie pinczucha (Sauromatum) przybiera mniej niezwykły wygląd, który można podziwiać przez całe lato.
 10. Tulbagia (Tulbaghia)
  Ta letnia cebulka ma kilka ciekawych cech. Wytwarza piękne małe różowe kwiaty w kształcie trąbki i może być również używana jako ziele do doprawiania potraw. A to dlatego, że jej liście mają zapach i smak szczypiorku. Tulbagia preferuje lokalizację na wodzie i kwitnie od lipca do października.

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

Udostępnij tę stronę:
Do Wiadomości