1. Strona główna
  2. > Cebule kwitnące wiosną
  3. > Wiadomości
  4. > Szczęście od stycznia do końca maja

Szczęście od stycznia do końca maja

W ogrodzie każda pora roku ma swój urok. Ale po ponurej jesieni i chłodnej zimie, każdy ogrodnik z niecierpliwością oczekuje na pojawienie się kolorowych kwitnących kwiatów. Po prostu - wywołują one uśmiech na twarzy. Także dlatego, że ich pojawienie się jest zwiastunem wiosny, gdy wszystko w ogrodzie rośnie i rozkwita. Czy wiesz, że rośliny cebulkowe kwitnące wiosną mogą sprawić, że ogród będzie zachwycał od stycznia aż do końca maja? W każdym kolejnym miesiącu będą pojawiały się coraz to nowsze odmiany kwiatów.

Styczeń miesiącem stawiania czoła przymrozkom

Rannik (Eranthis) i śnieżyczka (Galanthus) jako pierwsze stawiają czoła styczniowym przymrozkom. Te dzielne niewielkie rośliny przebijają się przez warstwę śniegu, by pokazać swoje kwiaty. Delikatne białe śnieżyczki i jasnożółte ranniki muszą być prawdziwymi zwiastunami wiosny.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Luty - wschodzi więcej cebulek kwiatowych

W lutym, duża liczba różnych roślin cebulkowych kwitnących wiosną odsłania swoje szybko rosnące kwiaty. To miesiąc, w którym różne odmiany roślin budzą się ze snu zimowego. Krokusy (Crocus), kosaciec żyłkowaty (Iris reticulata) i śnieżyce (Leucojum vernum) razem z Puszkinią (Puschkinia) i Śnieżnikiem (Chionodoxa) dodają ogrodowi blasku.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Marcowa eksplozja kolorów

Marzec jest miesiącem, w którym w ogrodzie możemy obserwować istną eksplozję kolorów. Pojawiają się wtedy i witają nas kolorowe kwiaty, takie jak zawilce (Anemone), cyklameny perskie (Cyclamen), szafirki (Muscari), narcyzy (Narcissus), śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum nutans) i puszkinia syberyjska (Scilla siberica). W tym miesiącu ogród wypełnia się niezwykle atrakcyjnym, przyciągającym pszczoły zapachem szafirków.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Kwiecień miesiącem tulipana

W kwietniu podziwiamy najbardziej popularne kwiaty cebulkowe - tulipany (Tulipa). Wszędzie można obserwować ich jaskrawe, niezwykłe kolory i wyjątkowe kształty. W tym miesiącu, do tulipanów dołączają także hiacynty (Hyacinthus), ifejony jednokwiatowe (Ipheion) i śnieżyce letnie (Leucojum aestivum). W międzyczasie zaczynają rosnąć także byliny, których połączenie z roślinami cebulkowymi tworzy piękny wystrój.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Maj - kwiaty cebulkowe nadal kwitną

Lato nadchodzi, a najnowsze rośliny kwitnące wiosną nadal dodają ogrodowi elegancji. Czosnek ozdobny (Allium), hiszpańskie dzwonki (Hyacinthoides), konwalie (Convallaria), iksja i jaskry żegnają wiosenną kolorową porę roku.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Sadzenie kwiatów cebulkowych w czterech krokach

1. Spulchnij lekko glebę grabiami.
2. Wykop w glebie otwór o głębokości równej trzem szerokościom cebulki, korzenia lub bulwy.
3. Włóż cebulki do wykopanego otworu „nosem” skierowanym do góry i „brodą” skierowaną do dołu.
4. Przykryj cebulki ziemią.

Wskazówki

• Możesz też wykopać większy otwór lub powiększyć rabatkę, aby posadzić na niej więcej kwiatów.
• Najlepszym okresem do sadzenia kwiatów cebulkowych jest wrzesień, październik, listopad i grudzień (przed wystąpieniem przymrozków).

Udostępnij tę stronę:
Do Wiadomości