1. Tajemnice cyklamenu bluszczolistnego

Tajemnice cyklamenu bluszczolistnego

Gdy wszystkie liście spadają z drzew, srebrzyste kwiaty tej małej bulwiastej rośliny po prostu zerkają znad ziemi. Cyklamen hederifolium: to prawdziwa kwitnąca jesienią rozkosz. Kiedyś otrzymałam ten cyklamen jako prezent biznesowy. Zamiast jednak posadzić go w ogrodzie, miałam go umieścić w małej misie, a następnie czekać na to co się wydarzy. Można sobie wyobrazić, że tak naprawdę nie wiedziałam co mam myśleć.

Od czegoś zwykłego do czegoś ładnego

Gdy cyklamen nie jest w rozkwicie i wygląda jak nieatrakcyjna brązowa bryłka, trudno jest zauważyć jego urodę. Jest to po prostu duża bulwocebula w mdłym kolorze. Do czego można jej ewentualnie używać? Miej cierpliwość i poczekaj aż zacznie kwitnąć ... Obserwowanie, jak elegancko i uroczo delikatne łodyżki wychodzą z bulwocebuli, jest niesamowite. A potem pokazują się sercowate kwiatki o srebrzystym wzorze. Gdy cyklamen jest w pełnym rozkwicie, kontrast między tym, co widzimy teraz, a tym co było kiedyś jest naprawdę imponujący. Każde pomieszczenie staje się oprawą tego pięknego klejnotu.

Okrąg

Nazwa „cyklamen" pochodzi od greckiego słowa „kuklos” oznaczającego „okrąg”, co odnosi się do płaskiej okrągłej bulwocebuli i okrągłego pokroju kwiatów. Odkryto ponad dwadzieścia gatunków cyklamenu. Niektóre pochodzą z regionu Morza Śródziemnego, inne z Azji Mniejszej i Europy Środkowej. Ich kwiaty są zazwyczaj różowe, białe lub czerwonawe.

Srebro w ogrodzie

Cieszę się, że Cyclamen hederifolium (cyklamen bluszczolistny) mogę posadzić w domu, jak i w ogrodzie. Trzeba jednak o nich pomyśleć z wyprzedzeniem, ponieważ bulwocebule muszą być sadzone na jesieni, z rocznym wyprzedzeniem. Następnej jesień zaczną produkować piękne kwiatki, które nadadzą ogrodowi srebrzystego blasku. Cyklamen hederifolium jest całkowicie odporny, aklimatyzuje się i każdego roku wytwarza coraz więcej kwiatów. Jest to miłe, gdyż może znaleźć swoje miejsce do obsadzenia w ogrodzie.

Udostępnij tę stronę:
Do